Zasady skutecznego odchudzania

Zasady skutecznego odchudzania

Jeżeli chcesz schudnąć w sposób trwały i zachować dobrą sylwetkę na długie lata, musisz zmienić swój styl życia. Niestety, bez wysiłku fizycznego i intelektualnego się nie obejdzie. Absolutnie zapomnij o wszystkich „dietach cud” obiecujących szybkie efekty.

Bez względu na cel jaki chcesz osiągnąć i jaki sposób odżywiania finalnie wybierzesz, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą Ci bezpiecznie, zdrowo, a przede wszystkim skutecznie zgubić nadprogramowe kilogramy. Ich sukcesywne wprowadzanie jest gwarancją tego, że efekt odchudzania przetrwa na lata, a nie do lata.

Mierz cele nad zamiary!

10 kilo w miesiąc? Zapomnij o tym! Nie ustalaj jako cel błyskawicznego efektu. Pamiętaj, że im szybciej chudniesz, tym większe ryzyko, że po zakończeniu odchudzania, przytyjesz znowu. Rozłóż swój cel na wiele tygodni. Cierpliwość popłaca, natomiast szybkie odchudzanie, może przysporzyć wiele problemów, nie tylko ze zdrowiem, ale może spowodować, że będziesz później mieć duży problem z kontrolowaniem masy swojego ciała.

Jedź mniej, ale częściej!

Bardzo ważną zasadą nie tylko odchudzania, ale i zdrowego stylu życia jest spożywanie 5 małych posiłków dziennie w odstępach 3 godzinnych. Takie odżywianie pomoże Ci uniknąć napadów głodu i najbardziej zdradliwego – wieczornego podjadania. Przy właściwie ustalonej kaloryczności dostarczysz organizmowi tyle energii ile będzie potrzebował na bieżące potrzeby, bez ryzyka odkładania nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej.

Zapomnij o głodówkach!

Utożsamianie diety redukcyjnej z głodowymi racjami pokarmowymi to podstawowy mit, który po pierwsze nie pozwoli skutecznie schudnąć, a po drugie – może porządnie namieszać w przemianie materii, prowadząc do załamania metabolicznego i schorzeń metabolicznych, spadku energii, chronicznego zmęczenia i osłabienia.

Bardzo często myślimy, że im mniej będziemy jeść, tym szybciej schudniemy. Często „mało” oznacza jednak zbyt mało. Może na początku waga będzie spadać, jednak w pewnym momencie ciało powie STOP, nie schudniemy ani grama, a waga może pójść w górę.  Dlaczego tak się dzieje? Głodówki nie dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki energii, a on obawiając się kolejnych „chudych dni” znacznie zwolni metabolizm i zacznie gromadzić energię w postaci tkanki tłuszczowej.

Warzywa i owoce przede wszystkim!

Owoce i warzywa to podstawowa i zdecydowanie najważniejsza pozycja w diecie, nie tylko tych odchudzających się, ale także tych odżywiających się zdrowo i dbających o linię osób. To niezbędne źródło witamin, błonnika i mikroelementów.

Pij i chudnij!

Dostarczaj organizmowi jak najwięcej płynów. Pij wodę, która pobudzi metabolizm i zieloną, białą czy czerwoną herbatę o działaniu antyoksydacyjnym. Niedostatek wody w organizmie spowolnia metabolizm, może być także przyczyną bólów stawów, przewlekłego zmęczenia i problemów z koncentracją. Nie czekaj aż pojawi się pragnienie, zasoby wody w organizmie muszą być na bieżąco uzupełniane.

Każdy swój dzień zaczynaj od wypicia szklanki wody!

Pozbądź się toksyn z organizmu podczas diety!

Dbaj o usuwanie z organizmu zalegających w nim toksyn. Służą temu błonnik i duże ilości wody.

Ogranicz spożycie soli!

Spożycie soli w nadmiarze (dosalanie każdej potrawy, spożywanie słonych przekąsek) prowadzi do niepotrzebnego zatrzymania w organizmie wody. Koniecznie ogranicz jej spożycie. Używaj przypraw ziołowych, suszonych i świeżych.

Zaprzyjaźnij się z tabelą kalorii i jedz świadomie!

Zorientuj się ile mniej więcej kalorii mają produkty, które najczęściej spożywasz. Na początku będzie Ci się wydawało to uciążliwe i niepotrzebne, ale z czasem będziesz intuicyjnie wiedzieć ile kalorii spożywasz i jaką wartość energetyczną mają przygotowywane posiłki. Miej też świadomość tego kiedy i ile podjadasz. Może się okazać, że codziennie mimochodem podjadasz w pracy, czy przed telewizorem paluszki, chipsy czy orzeszki i nagle takie „niby nic” powoduje 500 kalorii więcej w ciągu dnia, a mogę być powodem braku efektów stosowanej diety.

Wysypiaj się!

Brak snu rozregulowuje hormony odpowiedzialne za uczucie głodu i sytości – greliny i leptyny – które mają za zadanie informować nas kiedy powinniśmy coś zjeść a kiedy nie. U osób śpiących bardzo mało obserwuje się spadek poziomu leptyny oraz wzrost poziomu greliny. Powoduje to znaczący wzrost apetytu i uczucie głodu nawet zaraz po posiłku.

Nie daj się efektowi jo-jo!

Jeżeli udało Ci się zrzucić nadprogramowe kilogramy, nie zmieniaj sposobu odżywiania przynajmniej przez tyle czasu, ile trwała kuracja odchudzająca. Organizm musi przyzwyczaić się do przejścia z diety objętościowej na jakościową.

Mimo wszystko, odchudzanie powinno polegać na trwałej zmianie swoich nawyków żywieniowych. Zdrowe, właściwe odżywianie i regularna aktywność fizyczna powinny na stałe zagościć w naszym życiu, gwarantując zdrowie i dobrą formę!

Pamiętaj o aktywności fizycznej!

Sport to nie tylko zdrowie, ale także Twój sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami. Odpowiednia dieta to podstawa odchudzania, jednak jeśli chcemy zwiększyć zużycie zgromadzonych zasobów energetycznych, musimy wprowadzić w swoje codzienne życie aktywność fizyczną. Dieta i ruch powinny iść w parze, jeśli naprawdę zależy nam na prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Odchudzanie wymaga wytrwałości i determinacji. Pamiętaj o tym, aby stawiać sobie realistyczne cele. Zamiast myśleć o utracie nadmiernych kilogramów w ilości hurtowej: 10, 15 czy 30 kilogramów, musisz dążyć do celu mniejszymi, jedno, bądź kilka-kilogramowymi krokami. Jeżeli w pierwszym miesiącu udało Ci się „zrzucić” 2 kilo, to nie myśl o pozostałych 13, tylko skup się na kolejnych 2 i ciesz się z małych sukcesów!

Powodzenia!

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie Ci pomogą.

UDOSTĘPNIJ