Dlaczego warto zacząć biegać?

Dlaczego warto zacząć biegać?

Aby zacząć biegać wystarczą jedynie wygodne buty i trochę chęci. Bo biegać można wszędzie. Dlatego też ostatnio bieganie jest jednym z najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych. Być może jest to wyłącznie aktualny trend, jednak zdecydowanie warto promować modę, która odbija się korzystnie na naszym zdrowiu. Dowiedz się, dlaczego warto zacząć biegać!

Bieganie jest tanie

Bieganie prawie nic nie kosztuje. Jedyny koszt, który bezapelacyjnie trzeba ponieść to wygodne, dobre buty. Oczywiście możesz dokupić modny strój i mnóstwo innych fajnych gadżetów, jednak nie jest to konieczne.

Możesz biegać gdzie i kiedy chcesz

Biegania nie musisz się uczyć. Twoja biegowa technika i postawa może – a nawet powinna – poprawiać się w miarę upływu czasu, jednak już na samym początku wiesz, jak biegać.

Nie musisz także szukać specjalnych miejsc, siłowni i ścieżek. Nie ważne czy jesteś w mieście, czy na odludziu, na wakacjach czy u cioci na imieninach. Wystarczy, że masz trochę czasu – po prostu wychodzisz z domu i biegniesz.

Nie ma ograniczeń pogodowych

Nieważne, czy jest upał, czy mróz. Silna wola i determinacja wystarczą, aby włożyć buty i trenować. A jeżeli na przeszkodzie stoi naprawdę parszywa pogoda, to zawsze możesz pobiegać na bieżni.

Bieganie odstresowuje

Jeżeli masz w głowie mnóstwo różnych myśli, jesteś zestresowany i zniechęcony do wszystkiego, świetnym pomysłem będzie właśnie bieganie. Spędzisz czas sam ze sobą, odpoczniesz od rzeczywistości, wypocisz stres i wyrzucisz z siebie część tego co negatywne. 30 minut biegu jest na pewno zdrowsze niż kilka drinków na rozluźnienie i relaksuje skuteczniej niż kilka godzin spędzonych przed telewizorem. Osoby biegające regularnie są szczęśliwsze od tych, którzy tego nie robią. Gwarantujemy.

Przedłuża życie

Jednym z bardzo istotnych powodów, dla których warto biegać, jest właśnie wpływ na zdrowie. Biegając, dotleniasz się, wzmacniasz swoje serce i płuca. Jesteś zdrowszy, masz lepszą kondycję, czujesz się lepiej i jesteś zdecydowanie silniejszy. Osoby aktywne fizyczne cieszą się zazwyczaj lepszym zdrowiem i żyją dłużej, niż osoby nie uprawiające żadnych sportów.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Podczas ćwiczeń fizycznych mięśnie wytwarzają cytokiny przeciwzapalne, a tkanka tłuszczowa hamuje produkcję cytokin prozapalnych, związanych z niektórymi typami raka.

Wzmacnia ciało

Podczas biegania angażujesz większość głównych grup mięśniowych. Poprawiasz swoją koordynację ruchową i wzmacniasz mięśnie nóg, ramion, brzucha i pleców. Dodatkowo dzięki systematycznemu bieganiu zwiększa się masa mięśni i kości, które w konsekwencji są silniejsze i bardziej rozbudowane. Treningi pełnią więc istotną rolę w prewencji osteoporozy.

Pomaga schudnąć

Bieganie jest niezwykle skutecznym sposobem pozwalającym spalić kalorie, a tym samym pożegnać się z nadprogramowymi kilogramami. Regularna aktywność fizyczna pozwala zbudować także masę mięśniową, tym samym wzrasta metabolizm spoczynkowy, to z kolei oznacza, że spalamy więcej kalorii nawet, kiedy nie ćwiczymy.

Redukuje cellulit

Cellulit to stan zapalny komórek tłuszczowych. Podczas treningu organizm wykorzystuje ich zawartość jako źródło energii, w związku z tym może zredukować pomarańczową skórkę lub pomóc się jej pozbyć. Bieganie poprawia krążenie krwi i napięcie skóry, co zmniejsza niechciane grudki i nierówności na udach i pośladkach.

Opóźnia procesy starzenia się skóry

Bieg o małej i średniej intensywności przyspiesza krążenie krwi, co pobudza produkcję kolagenu. Dzięki temu, skóra osób aktywnych fizycznie będzie bardziej elastyczna, z mniejszą ilością zmarszczek.

Poprawia koncentrację

Ćwiczenia przyśpieszają przepływ krwi w ośrodkowym układzie nerwowym oraz zwiększają ilość naczyń i komórek krwionośnych. To nie tylko wpływa na poprawę czasu reakcji i zdolność rozumowania, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnieniowych chorób układu nerwowego.

Wzmacnia pewność siebie

Bieganie i regularne treningi zwiększają wiarę w siebie. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że jesteśmy silniejsi i możemy więcej, niż nam się wydawało. Stajemy się pogodniejsi. Pewności siebie na pewno doda także zmiana sylwetki, która z pewnością nastąpi, jeżeli systematycznie będziemy uprawiać sport.

Dzięki bieganiu poznajesz nowych ludzi

Bieganie może sprawić, że poznamy nowych ludzi, zarówno w miejscach, w których stale biegamy, jak i na różnych zawodach czy maratonach, jeżeli w nich uczestniczymy.

Dodatkowo, powstaje coraz więcej różnych grup biegowych. Ludzi o różnym stopniu zaawansowania jednoczy wspólna pasja: bieganie. Owocuje to wspólnymi imprezami i wyjazdami, na których można pogadać niekoniecznie tylko o bieganiu.

Jeśli to dla Ciebie nie jest wystarczająca liczba korzyści, dla których warto zacząć biegać, to zdecydowanie skontaktuj się z nami! Ekipa SAMtrening przekona Cię do sportu! 🙂

UDOSTĘPNIJ