Korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Korzyści wynikające z aktywności fizycznej

Nie od dziś wiadomo, że regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie. Sport nie tylko poprawia samopoczucie, ale pozwala również na ciekawsze spędzenie wolnego czasu. Osoby ćwiczące regularnie są zdrowsze i pełne życia.

Aktywność fizyczna inicjuje szereg procesów w organizmie, które sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej, czyli: dotlenia mózg, usuwa napięcie, poprawia krążenie. To dlatego po treningu mamy poczucie dobrze wykorzystanego czasu i mimo zmęczenia nie brakuje motywacji do wykonywania codziennych obowiązków.

Wysiłek fizyczny daje poczucie szczęścia

Każdy rodzaj aktywności fizycznej trwający przynajmniej 30 minut wyzwala produkcję endorfin, czyli hormonów wywołujących poczucie zadowolenia i szczęścia. Endorfiny działają na te same receptory w mózgu co syntetyczne substancje dostarczane z zewnątrz, np. morfina. W związku z tym stanowią więc rodzaj naturalnego narkotyku poprawiającego nastrój.

Wysiłek fizyczny pomaga WYPOCZĄĆ

Spędzając czas wolny przed telewizorem wcale nie dajemy organizmowi szans na odzyskanie sił. Zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy za biurkiem i nie ruszamy się za wiele. Paradoksalnie, aktywność fizyczna likwiduje zmęczenie i dodaje energii. To dlatego, że ruch pobudza krążenie, co wpływa na lepsze dotlenienie, w efekcie czego mózg, mięśnie i organy wewnętrzne pracują wydajniej, a my nie odczuwamy zmęczenia.

Sport pomaga utrzymać ciało w dobre formie

Ograniczenie siedzącego trybu życia i wprowadzenie aktywności do stylu życia jest głównym czynnikiem zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce nadwagi i otyłości. Taka metoda nie odbija się negatywnie na zdrowiu (jak często stosowane restrykcyjne ograniczenia dietetyczne). Wręcz odwrotnie, poprawia kondycję i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Właściwie dobrana aktywność fizyczna pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej w organizmie przy jednoczesnym maksymalnym zachowaniu tkanki mięśniowej.

Wcale nie trzeba od razu spędzać długich godzin na siłowni. Już drobna aktywność w ciągu dnia i modyfikacja przyzwyczajeń (wybieranie schodów zamiast windy) wpłynie korzystnie na nasze ciało.

Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem

Utrzymanie odpowiedniej aktywności fizycznej poprawia funkcjonowanie organizmu i korzystnie wpływa na zdrowie. Pomaga utrzymać kondycję, zwiększa sprawność stawów i wpływa na utrzymanie prawidłowej gęstości kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.  Mięśnie, które wykazują odpowiednią sprężystość oraz gibkość są w stanie przenosić większe obciążenia, a także wykonywać dłuższą i bardziej efektywną pracę.
Regularna, umiarkowana aktywność utrzymuje także prawidłowy przepływ krwi zmniejszając tym samym ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Ćwiczenia fizyczne odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu i leczeniu cukrzycy.
Należy również pamiętać, że wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na odporność organizmu oraz usuwanie toksyn i produktów przemiany materii, w związku z czym jest doskonałą profilaktyką przeciwko stanom zapalnym i chorobom.
Regularne ćwiczenia, poprzez wzmacnianie mięśni posturalnych, pomagają także zadbać o prawidłową postawę ciała, która gwarantuje nam bezpieczną pozycję i chroni przed wadami postawy.

Regularne treningi podnoszą samoocenę

Brak samoakceptacji często jest przyczyną problemów o podłożu psychicznym (depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania). Te z kolei powodują, że jeszcze bardziej nie lubimy siebie. Regularny wysiłek fizyczny jest jednym z czynników pomagających w przerwaniu błędnego koła, sprawia, że zaczynamy pozytywniej patrzeć na rzeczywistość. Już sam fakt, że podejmujemy próbę i robimy coś dla siebie jest wzmacniający, a obserwowanie jak nasze ciało się zmienia mobilizuje do jeszcze większej pracy.

Jeśli tylko nie zabraknie motywacji do ćwiczeń, ostateczny efekt treningów może raz na zawsze wyleczyć z kompleksów i sprawić, że uwierzymy w siebie.

Dlatego nie szukajcie wymówek – zmuś się raz, drugi i trzeci do wyjścia na siłownie, a później będzie tylko lepiej!

UDOSTĘPNIJ