Jak skutecznie rozpocząć odchudzanie?

Jak skutecznie rozpocząć odchudzanie?

Od jak dawna planujesz „wreszcie zabrać się za to odchudzanie”? Od tygodnia, miesiąca? A może od stycznia, kiedy to składaliśmy swoje noworoczne postanowienia? Jeśli planowanie spełzło na niczym i ciągle odkładasz to na „od jutra” i „od poniedziałku” to najwyższa pora wziąć się w garść i zmotywować do działania, zanim okaże się, że jedynym sposobem na poprawę sylwetki jest zamknięcie lodówki na kłódkę.

Podstawą w dążeniu do realizacji celu jest porządne rozplanowanie kolejnych kroków, które mają nas do niego doprowadzić. Samo określenie celu nic nam nie da – trzeba spojrzeć szerzej, przeanalizować każdy krok, który musimy postawić, a następnie skoncentrować się na każdym z nich.

Zazwyczaj bierzemy się „za dietę” kiedy mamy jakiś cel: a to „Do Sylwestra”, „Do wesela” czy popularne: „Do wakacji”. Ok, ale wakacje miną i co później? Rzucisz się na słodkości, no bo przecież już schudłeś i możesz? Szybki powrót do starych nawyków żywieniowych może grozić powrotem do wagi sprzed diety. Co więc zrobić aby na zawsze pozostać w dobrej formie i zdrowiu?

Aby trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe, czas pracy nad nimi nie może mieścić się w ramach od – do. Pomyśl o tym, że pracujesz nad takim sposobem odżywiania, który jest dla Ciebie najlepszy i który będzie dawać Ci zadowolenie i radość. Każda dieta po jakimś czasie dobiega końca. Przyzwyczajeni do nowego stylu odżywiania i aktywności fizycznej powinniśmy się tego trzymać i nie wracać do starych przyzwyczajeń. Absolutnie nie oznacza to jednak, że od teraz będziemy musieli żyć w strachu przed kalorycznymi potrawami. DA SIĘ dbać o posiłki i regularnie ćwiczyć, nie popadając przy tym w dietetyczną obsesję.

Powinniśmy pamiętać o tym, aby na co dzień odżywiać się zdrowo i przestrzegać najważniejszych zasad (regularności posiłków, wielkości porcji i wyboru właściwych produktów), ale nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu zjemy coś „zakazanego”. Możemy sobie dogadzać i kaprysić kulinarnie, pod warunkiem, że zachowamy przy tym umiar – zarówno w ilości jak i w częstotliwości.

Zanim przejdziesz na dietę

Zanim ograniczysz liczbę przyjmowanych kalorii i zaplanujesz sobie (najbezpieczniej w porozumieniu z profesjonalnym dietetykiem) plan żywienia, sprawdź swoją masę ciała. Być może twoja waga  jest w normie, a twoje obiekcje co do wyglądu są nieuzasadnione. Warto także obliczyć BMI, WHR oraz sprawdzić zawartość tłuszczu w organizmie. Czasami wystarczy zmienić niewiele, aby nasze zdrowie i sylwetka uległy poprawie.

Jak się za to zabrać?

Małymi krokami

Wiadomo „nie od razu Rzym zbudowano”, dlatego jeśli do tej pory ze zdrowym odżywianiem było Ci zupełnie nie po drodze to wprowadzaj nowe zasady stopniowo. Oczywiście można wywrócić swoje życie do góry nogami i od razu zmienić wszystko. Wtedy jednak może się okazać, że rewolucja jest na tyle uciążliwa, że szybko sobie odpuścisz. Dobrą propozycją jest więc podejmowanie mniejszych wyzwań, np: zacznę jeść śniadania, będę zabierać zdrowy posiłek do pracy, zrezygnuję z codziennego ciastka do kawy itp. Realizacja małych kroków daje satysfakcję i poczucie szczęścia. Sprawi, że będziesz mieć ochotę na więcej pozytywnych zmian!

Uporządkuj szafki i lodówkę

Pozbądź się wszystkiego, co jest niezdrowe i może kusić podjadaniem. Kupuj te produkty, które Ci służą i po spożyciu których czujesz się i wyglądasz lepiej, jesteś zdrowszy. Nigdy nie rób wyjątków od tej zasady. Jeśli nie kupisz niezdrowego produktu i nie będziesz go mieć pod ręką, to go po prostu nie zjesz. Dzięki temu pozostaniesz wierny nowym, zdrowym nawykom.

Planuj posiłki

To jedna z ważniejszych zasad. W jej przestrzeganiu pomaga odpowiednia zawartość lodówki i planowanie zakupów. Możesz przygotować sobie także zestaw ulubionych, zdrowych i szybkich w przygotowaniu potraw. W przypadku braku kulinarnej weny będziesz mógł je wykorzystać.

 Pilnuj zawartości swojego talerza

Jedzenie to jedna z większych przyjemności w życiu i zdrowe odżywianie wcale tego nie zmienia! Jedz to, na co masz ochotę, ale zachowaj w tym umiar i rozsądek. Wybieraj zdrowe i pyszne produkty, poznawaj nowe smaki, dbaj o urozmaicenie. Poznaj swoje ciało i wsłuchuj się w nie:
– jesteś głodny – zjedz posiłek,
– jesteś syty – skończ posiłek, nie dojadaj na siłę,
– masz ochotę na coś niezdrowego – zastanów się, czy naprawdę musisz to zjeść i dlaczego (bądź świadomy swoich potrzeb).

 Nie sugeruj się tylko masą ciała

W ramach monitorowana odchudzania warto uwzględniać wszystkie możliwości pomiarowe. Zdecydowanie lepszym sposobem na kontrolowanie postępów jest mierzenie obwodów swojego ciała. Sama waga nie zawsze odzwierciedla w 100% efektywność terapii, gdyż czynnikiem „fałszującym” może być beztłuszczowa masa ciała. Jeżeli odchudzamy się nieodpowiednio, to waga ciała może spadać, ale kosztem utraty mięśni a nie tłuszczu. I odwrotnie – przy regularnej aktywności fizycznej wzrasta masa mięśniowa, a ilość tłuszczu w organizmie maleje. Na wadze nie widać postępów a stajemy się szczuplejsi.

⚠ W grupie raźniej

Poszukaj współtowarzysza, z którymi będziesz mógł dzielić się swoim doświadczeniem i informacjami o każdym kolejnym zrzuconym kilogramie. Wsparcie kogoś, kto walczy o ten sam cel co ty jest najlepszą motywacją!

⚠ Myśl pozytywnie

Właściwe, pozytywne nastawienie to połowa, ba! 75% sukcesu. Zaczynając proces odchudzania, powinniśmy wierzyć w to, że na pewno nam się uda. Aby osiągnąć sukces, musisz stosować wybraną przez siebie dietę z pełnym przekonaniem, że jest ona dla Ciebie dobra. „Dieta” nie może się kojarzyć z głodem i katorgą.

⚠ Szukaj pomocy

Jeśli od dawna próbujesz zmienić swoje nawyki, ale wciąż się to nie udaje, skorzystaj z porady dietetyka. Czasami sami nie jesteśmy w stanie zrozumieć, w czym tkwi problem i dlaczego nie udaje nam się skutecznie wpłynąć na zmianę żywienia.

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie Ci pomogą.

UDOSTĘPNIJ