Dlaczego nie chudnę?

Dlaczego nie chudnę?

Dzisiaj skupimy się na podstawowych błędach w odchudzaniu – czyli powodach przez, które nie chudniemy, albo, co gorsza, kilogramów zamiast ubywać, przybywa. Przyczyn może być wiele, ale najczęstszymi są nasze błędy, z których nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Jeżeli Wam też zdarzyło się rezygnować z diety, bo nie widzieliście efektów przeczytajcie poniższy tekst.

Brak planu – „Od jutra zaczynam” nie wystarczy, aby osiągnąć cel w postaci spadku masy ciała i długotrwałych efektów. Zdrowe odchudzanie się jest procesem, który należy starannie zaplanować, żeby przy okazji nie wyrządzić krzywdy swojemu organizmowi.

Za mało kalorii – Bardzo często myślimy, że im mniej będziemy jeść, tym szybciej schudniemy. Często „mało” oznacza jednak zbyt mało. Może na początku waga będzie spadać, jednak w pewnym momencie ciało powie STOP, nie schudniemy ani grama, a waga może pójść w górę.  Dlaczego tak się dzieje? Głodówki nie dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki energii, a on obawiając się kolejnych „chudych dni” znacznie zwolni metabolizm i zacznie gromadzić energię w postaci tkanki tłuszczowej.

Czyli ? Utożsamianie diety redukcyjnej z głodowymi racjami pokarmowymi to podstawowy mit, który po pierwsze nie pozwoli skutecznie schudnąć, a po drugie – może porządnie namieszać w przemianie materii, prowadząc do załamania metabolicznego i schorzeń metabolicznych, spadku energii, chronicznego zmęczenia i osłabienia. Przy zbyt dużym i długotrwałym deficycie kalorycznym, organizm nie będzie efektywnie spalał tkanki tłuszczowej, a spustoszenia, jakie w organizmie spowoduje zbyt restrykcyjna dieta, nie da się naprawić w jeden wieczór. Dodatkowo nawet jeśli uda się schudnąć, to po powrocie do normalnego jedzenia szybko nastąpi efekt jojo.

Monotonna dieta – Zdrowa dieta jest różnorodna, ponieważ musi dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Setki różnego rodzaju „diet”, na które się można natknąć sprawiają, że większość z nas ufnie stosuje się do wytycznych w nich zawartych, nie zastanawiając się, jaki będą miały wpływ na nasze zdrowie. Pamiętajmy, że potrzeby każdego z nas są inne i inny jest punkt wyjścia – dlatego tak istotne jest,a by dieta była dobierana indywidualnie, w zależności zarówno od potrzeb organizmu, jak i trybu życia, który prowadzimy.

Niezdrowe podjadanie  – Jak często zdarza Ci się sięgać między głęwnymi posiłkami po mniejsze przekąski? Później w ogóle o nich nie pamiętasz? No właśnie, a o skutkach chyba nie musimy się rozpisywać, wszyscy je znamy (ale nie martwcie się, w kolejnym poście powiemy Wam jak sobie z tym poradzić!).

Nieregularne posiłki – Regularne posiłki o określonych porach dostarczają organizmowi energii i sprawiają, że metabolizm ciągle działa na zwiększonych obrotach. Dodatkowo redukują ryzyko napadów głodu, podczas, których jesteśmy w stanie zjeść znacznie więcej niż potrzebujemy.

Wiara w produkty „light” – Light” z reguły oznacza redukcję tłuszczu w danym produkcie. Ale ponieważ w dalszym ciągu musi on być smaczny, pojawia się w nim więcej np. soli czy cukru, oraz chemicznych polepszaczy. A to na pewno nas ani nie odchudzi, ani nie utrzyma w dobrym zdrowiu. Podobna sytuacja ma się z produktami „bez cukru” i „0%”. Dieta ma być spójna z naszym zdrowiem, nic jego kosztem.

Za mało wody – Dlaczego picie wody jest ważne? Woda ułatwia trawienie, zmniejsza odczucie głodu, oczyszcza organizm z toksyn i bierze udział w transporcie składników odżywczych. Przyśpiesza redukcję tkanki tłuszczowej i metabolizm.

Za mało ruchu – Odpowiednia dieta to podstawa odchudzania, jednak jeśli chcemy zwiększyć zużycie zgromadzonych zasobów energetycznych, musimy wprowadzić w swoje codzienne życie aktywność fizyczną. Dieta i ruch powinny iść w parze, jeśli naprawdę zależy nam na prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Powrót do dawnych zwyczajów – Odchudzanie polega na trwałej zmianie swoich nawyków żywieniowych. Zdrowe, właściwe odżywianie i regularna aktywność fizyczna powinna na stałe zagościć w naszym życiu, gwarantując zdrowie i dobrą formę!

Dobra. Teraz z ręką na sercu, przyznajemy się przed sobą, które z błędów popełniamy. To najlepsza droga do tego, by je wyeliminować i by nasza dieta w końcu zaczęła przynosić oczekiwane rezultaty. Wmawianie sobie, że przecież robię wszystko jak należy nic nie da i na pewno nie pomoże schudnąć.

UDOSTĘPNIJ