Jakie błędy na siłowni popełniają kobiety?

Jakie błędy na siłowni popełniają kobiety?

Błędy zdarzają się każdemu. Mogą one wynikać z niewiedzy lub po prostu z braku koncentracji. Dziś poruszymy temat najczęstszych błędów w treningu kobiet, które dostrzegamy na co dzień, na siłowni.

Rozpoczynanie treningu od długiego cardio

Myślisz, że rozpoczynanie treningu na siłowni od 40-minutowego biegu doskonale przygotuje Twoje ciało do ćwiczeń? Niestety nie. Podczas biegania spalamy bowiem glikogen mięśniowy, który stanowi energię potrzebną do ćwiczeń na maszynach i utrzymania napięcia mięśni. Rozpoczęcie treningu od przyrządu cardio ma sens, ale tylko po to aby rozgrzać mięśnie (5 – 10 minut).

Całkowite pomijanie ćwiczeń siłowych

To zrozumiałe, że kobiety na siłowni preferują ćwiczenia na bieżni czy rowerku, zamiast na maszynach siłowych. Należy jednak wiedzieć, że same ćwiczenia aerobowe nie będą tak skuteczne, jak w połączeniu z treningiem siłowym. Mięśnie nie nabiorą krągłości bez treningu siłowego! Dodatkowo trening siłowy wraz z rozciąganiem napręża mięśnie i uelastycznia skórę. Dla kobiet, których celem jest jędrny zgrabny tyłek, ćwiczenia złożone jak np. przysiad czy martwy ciąg powinny być podstawą treningu siłowego.

Stosowanie tylko wybranych ćwiczeń na spalanie tkanki tłuszczowej

Kobiety najczęściej ćwiczą tylko tą strefę, którą uważają za najbardziej problematyczną, więc zazwyczaj jest to – albo tylko brzuch, albo tylko nogi, albo tylko pośladki. Tymczasem nie ma czegoś takiego, jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas treningu siłowego należy ćwiczyć całe ciało, aby rozwijało się ono równomiernie.

Za dużo cardio

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jedyną drogą aby dojść do ładnie wyrzeźbionego ciała jest budowanie masy mięśniowej. Zbyt długie (i za często!) cardio skutkuje utratą mięśni. Przemiana materii w przypadku, gdy masa mięśni będzie za niska, będzie się spowalniać, co w konsekwencji spowoduje szybsze tycie.

Jednostajne ćwiczenia

Istnieje wiele kobiet, które ćwiczą coś przez kilka dni, ale gdy nie widzą natychmiastowego efektu, przerzucają się na inny typ treningu. Takie chaotyczne ćwiczenia zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W takim przypadku najlepiej poszukać dla siebie przemyślanego, dobrze zaplanowanego cyklu treningów.

Mała intensywność ćwiczeń

I tutaj najczęstsze przyczyny:
1. Telefon – tak wiemy, że ciężko niekiedy bez niego wytrzymać, ale niestety energia idzie za uwagą. No bo w końcu jak się skupić na napięciu mięśni, oddechu i pisaniu wiadomości sms jednocześnie?! Korzystaj z telefonu tylko wtedy kiedy musisz, a siłownię traktuj jako miejsce, w którym możesz od niego odpocząć.
2. Plotkowanie – Jeżeli spędzamy czas na siłowni głównie na plotkowaniu, to możemy zapomnieć o idealnej sylwetce. Jedynie intensywny trening, w czasie którego porządnie się spocisz i zmęczysz, przyniesie pożądane rezultaty. Smukła, wysportowana sylwetka wymaga wysiłku!

Ty również ostatnio zapisałaś się na siłownię? To świetnie! Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj treningu warto zacząć od rozmowy z trenerem i indywidualnego doboru ćwiczeń pod kątem Twoich potrzeb i oczekiwań. Pomoże Ci to uniknąć powyższych błędów i uzyskać wymarzone efekty!

Jeżeli nie wiesz jak zacząć trenować – napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie Ci pomogą.

UDOSTĘPNIJ