Masaż kontra cellulit!

Masaż kontra cellulit!

Co to jest cellulit?

Cellulit jest zaburzeniem topografii skóry, które polega na nieodpowiednim rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej gromadzącej się nadmiernie w określonych partiach ciała. Najczęściej są to uda, pośladki, biodra, brzuch, kolana, czasami ramiona i sutki. Cellulit związany jest z zaburzeniami funkcjonowania tkanki tłuszczowej, łącznej, a także układu żylno-limfatycznego, objawia się nierówną i pofałdowaną powierzchnią skóry.

Proces powstawania cellulitu rozpoczyna się od upośledzenia krążenia krwi oraz chłonki w obrębie tkanki podskórnej. W źle dotlenionej tkance powstaje obrzęk, który utrudnia miejscowe krążenie płynów. Otaczająca ogniska tkanki tłuszczowej tkanka łączna powoli ulega włóknieniu, co prowadzi to do wystąpienia twardych grudek w tkance podskórnej. Na skórze widoczne są one jako nieestetyczne wypukłości, guzki, zgrubienia i liczne wgłębienia przypominające pomarańczową skórkę. Skóra staje się mało elastyczna, pozbawiona jędrności sprężystości. Z czasem oprócz zmian skórnych mogą pojawić się także dolegliwości bólowe występujące podczas uciskania miejsc objętych cellulitem.

Skąd się bierze cellulit?

Przyczyny powstawania cellulitu są różne. Do najczęstszych zaliczamy:

 • Zaburzenia hormonalne: zwiększenie poziomu estrogenu w stosunku do progesteronu. W wyniku tej dysproporcji powstają reakcje, których skutkiem są zgrubienia, grudki, nierówności na określonych partiach ciała. Zaburzenie to najczęściej występuje u kobiet w czasie ciąży, w okresie dojrzewania i przed menopauzą.
 • Cellulit wodny spowodowany nadmiarem wody w organizmie i nagromadzeniem w komórkach toksyn, co bardzo często jest również efektem zaburzeń hormonalnych. Powstałe na skutek retencji płynów obrzęki powodują nierównomierne rozmieszenie komórek tłuszczowych, a w konsekwencji postanie cellulitu. W tym wypadku bardzo ważna jest również dieta, szczególnie bogata w sól, która pogłębia problem.
 • W przypadku powstawania cellulitu bardzo duże znaczenie mają także zaburzenia mikrokrążenia powodujące przepuszczalność naczyń krwionośnych. Niewłaściwie odżywione i niedotlenione komórki tłuszczowe zaczynają wytwarzać i gromadzić w swym wnętrzu substancje toksyczne, przez co zwiększają swoje rozmiary.

Co jeszcze powoduje cellulit?

 • Zaburzenia układu nerwowego – depresja, silny stres lub przeżycia emocjonalne – mogą powodować nadmierne gromadzenie się cząsteczek wody i tłuszczu.
 • Czynników środowiskowe – niewłaściwa dieta, alkoholizm, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, osłabienie organizmu.
 • Zaburzenia w układzie limfatycznym.
 • Czynniki genetyczne.

Rodzaje masażu antycellulitowego.

 • Masaż podciśnieniowy body-shaping – redukuje uporczywy cellulit, poprawia kształt i budowę pośladków. Masaż ten świetnie wpływa na skórę, wygładza ją i uelastycznia.
 • Drenaż limfatyczny – świetnie poprawia metabolizm, przyspiesza proces oczyszczania organizmu z toksyn oraz usprawnia przepływ krwi i limfy.
 • Dynamiczny masaż antycellulitowy – polega na indywidualnym doborze technik, jest dość intensywny i energiczny.  Modeluje wybrane partie ciała jak uda, pośladki, brzuch. Masaż ten stosuje się także w terapii nadwagi.
 • Endermologia – masaż wykonywany jest na całym ciele przy użyciu sprzętu, który wyposażony jest w specjalną głowicę z dwoma ruchomymi rolkami. Endermologia świetnie poprawia krążenie, usuwa cellulit i nadmiar wody.

Jak się pozbyć cellulitu? Masaż bańką chińską

Masaż antycellulitowy bańką chińską jest obecnie jednym z popularniejszych zabiegów. Metoda wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Uchodzi za najbardziej skuteczny i sprawdzony zabieg ujędrniający. Polega na wykorzystaniu podciśnienia poprzez zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką. Wykonuje się na przemian długie pociągnięcia bańką po skórze i ruchy okrężne w kierunku węzłów chłonnych.

Efekty masażu antycellulitowego

Masaż na cellulit daje pozytywne efekty. Wysmukla niektóre partie ciała i pomaga pozbyć się pomarańczowej skórki. Stymuluje mikrokrążenie i zwiększa ukrwienie tkanki podskórnej. Uelastycznienia ściany naczyń krwionośnych, ciało staje się gładkie i jędrne, a skóra promienna.

Masaż bańką chińską redukuje obrzęk kończyn dolnych, zmniejsza blizny, rozstępy i obwód ciała. Stymuluje fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu. Obniża napięcie mięśniowe i wzmacnia mięśnie, które stają się bardziej elastyczne. Działa przeciwzakrzepowo, pobudzająco, relaksacyjnie i uspokajająco.

Zalecana jest seria zabiegów, dobierana indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu.

Masaż antycellulitowy – przeciwwskazania

Choć masaż w znacznym stopniu może przyczynić się do zmniejszenia cellulitu lub całkowicie wyeliminować problem, nie jest to metoda, z której mogą skorzystać wszyscy. Powinny unikać go kobiety miesiączkujące, ciężarne i karmiące piersią.

Nie należy wykonywać go u osób cierpiących na żylaki, a także nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, wysiękowe zapalenie stawów oraz choroby serca, nerek i choroby nowotworowe.

Do innych przeciwwskazań należą:

 • choroby alergiczne,
 • gorączka,
 • przerwanie ciągłości naskórka,
 • świeże rany, otarcia i zadrapania na skórze,
 • depilacja ciała w przeciągu ostatnich kilku dni.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie Ci pomogą.
UDOSTĘPNIJ