Co pić a czego unikać podczas upałów

Co pić a czego unikać podczas upałów

Co pić w czasie upałów? Najlepiej wodę mineralną, która szybko ugasi pragnienie i skutecznie nawodni organizm. Sprawdzonym sposobem na upały są także świeże soki owocowe lub owocowo-warzywne. Kawy natomiast najlepiej unikać. Przeczytaj, co pić, a czego nie pić w czasie upałów, aby skutecznie ugasić pragnienie.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest podstawą jego prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Woda uczestniczy we wszystkich procesach zachodzących w naszym organizmie. Niestety organizm nie ma umiejętności długotrwałego magazynowania wody i bardzo łatwo ją tracimy.

O tym, ile każdy z nas powinien przyjmować wody, decyduje wiele czynników, np. tryb życia, klimat. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać około 2 – 3 litry wody dziennie, nie wliczając w to pokarmów, które ją zawierają.

Co więc zrobić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu nawet w upalne dni?

Przede wszystkim powinniśmy zawsze mieć przy sobie butelkę wody i pić ją regularnie, niewielkimi łykami przez cały dzień. Nie należy dopuszczać do uczucia pragnienia, ponieważ jest to już sygnał alarmujący o odwodnieniu organizmu.

Spożywanie zbyt małej ilości płynów może objawiać się rozdrażnieniem i spadkiem energii. Dzieci nie rozpoznają pragnienia, a ludzie starsi mają zmniejszoną wrażliwość na to uczucie. Dodatkowo u osób w podeszłym wieku potęgować odwodnienie organizmu mogą również leki diuretyczne, dlatego w ich przypadku powinniśmy pamiętać i przypominać o konieczności picia wody, zwłaszcza w upalne dni. Utrata ok. 2- 3 % wody z organizmu może powodować obniżenie wydolności fizycznej, ból i zawroty głowy, zmęczenie czy przegrzanie ciała, które może skutkować udarem cieplnym. Ubytek wody ok. 10% i więcej może prowadzić do śmierci.

W czasie upałów intensywniej również się pocimy, jest to naturalna reakcja chroniąca organizm przed nadmiernym przegrzaniem. Niestety wraz z potem z organizmu usuwane są sole mineralne, głównie sód i potas – i o tym też nie powinniśmy zapominać.

Co wybierać?

Woda

Podstawa naszej diety. Na rynku znajduje się jej wiele rodzajów. Wody, które zapełniają sklepowe półki pochodzą z ujęć podziemnych, są pozbawione zanieczyszczeń i bakterii.
– wody mineralne – zawierają składniki mineralne, których niedobór w organizmie powoduje zaburzenia metaboliczne, ale zawartość tych składników jest zmienna. W tym wypadku musimy uwzględnić dodatkowe kryterium, którym jest stopień mineralizacji:
– wody średniozmineralizowane, w których zawartość składników mineralnych wynosi od 500 do 1500 mg/l,
– wody wysokozmineralizowane, o zawartości składników mineralnych powyżej 1500 mg/l.

Wody te są wodami profilaktyczno-leczniczymi i są idealnym wyborem na gorące upalne dni. Wody wysokozmineralizowane mają jednak swoje ograniczenia – nie powinny ich pić m.in. osoby cierpiące na choroby nerek oraz nadciśnienie.

– wody źródlane – o mineralizacji poniżej 500 mg/l są wodami, w których zawartość składników mineralnych jest tak niska, że nie mają one większego znaczenia dla organizmu. Wody te służą głównie jako alternatywa wód wodociągowych.

Słaba herbata
Jest dobrym pomysłem na fajny lekki i orzeźwiający napój, idealny na lato. Zwłaszcza herbata zielona, biała, owocowa i miętowa. Z dodatkiem lodu może być przyjemnym napojem w upalne dni. Zawiera lekko pobudzająca kofeinę i teinę. Bez dodatku cukru jest bezpieczne i zawiera dużo antyoksydantów.
Świeże soki owocowe
Tylko takie, które nie zawierają dodatku cukru, słodzików i są zrobione ze świeżych owoców i/lub warzyw. Takie soki są naturalnie mętne, inie zawierają konserwantów.c  Najlepsze są te wyciśnięte na świeżo.

Czego unikać w czasie upałów?

Alkohol

Podczas upałów promienie słońca nadmiernie rozszerzają naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają wydolność układu krążenia. Alkohol działa podobnie, w związku z tym takie połączenie powoduje niebezpieczne wahania ciśnienia. U osób, które w czasie upałów spożywają napoje alkoholowe, mogą się pojawić np. zaburzenia rytmu serca. Dodatkowo w czasie upałów wzrasta skłonność do zakrzepów i udarów cieplnych. Na alkohol, ale jedynie w postaci szklanki piwa lub lampki wina, można sobie pozwolić wieczorem.

Kawa

Kawa ma działanie odwadniające. Kofeina, którą spożywamy podczas picia kawy może mieć właściwości diuretyczne. Ponad to wypłukuje cenne dla zdrowia składniki mineralne jak magnez, potas i wapń. Mają one kluczowe znaczenie w przewodnictwie nerwowym i sprawnym działaniu naszego układu odpornościowego. Brak tych pierwiastków może  powodować rozdrażnienie, osłabienie koncentracji, skurcze mięśni czy wzrost ciśnienia krwi.

Tym, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy, w czasie upałów lekarze polecają szklankę schłodzonego latte lub kawę bezkofeinową.

Mocna herbata

Herbata zawiera dużą ilość teiny, która działa tak jak kofeina, przez co sprzyja zwiększonemu usuwaniu elektrolitów z organizmu.

Napoje typu cola i napoje energetyczne

Napoje typu cola zawierają kofeinę, która wypłukuje z organizmu wiele cennych pierwiastków mineralnych, w tym magnez i potas, które są odpowiedzialne za równowagę wodno-elektrolitową organizmu.

Poza tym cola i napoje energetyczne mają wysokość zawartość cukru i w dużym stopniu są nasycone dwutlenkiem węgla.

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie Ci pomogą.
UDOSTĘPNIJ