Po co komu masaż?

Po co komu masaż?

Wielu z nas ma podobnie – wracamy z pracy do domu, jesteśmy przemęczeni, bolą nas mięśnie, głowa i nie mamy już sił na nic poza snem, chociaż i w tym stres może nam przeszkodzić… Znacie to uczucie?

Niestety, ale to właśnie stres jest powodem powstawania i rozwoju wielu schorzeń, które próbujemy podleczyć babcinymi domowymi sposobami: bóle brzucha, napięcia mięśni i przemęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym i intelektualnym, wyczerpanie, bóle pleców. Osoby pracujące w pozycji stojącej bardzo często narzekają na bóle pleców i nóg, a i osoby wykonujące pracę siedzącą często nie zdają sobie sprawy z tego, że taka postawa ciała może być przyczyną różnych późniejszych dolegliwości.

W związku z tym bardzo ważna jest właściwa pozycja ciała i kręgosłupa podczas stania, siedzenia i wykonywania wszystkich czynności. Pracując przy biurku narzekamy na bóle głowy i szyi, nie zdając sobie sprawy z tego, że to nasza niewłaściwa pozycja obciąża mięśnie – powodując w konsekwencji ból. Średnia masa naszej głowy to ok 4 – 5 kilo i właśnie taki ciężar musi utrzymywać nasz kark i mięśnie. To jest przykład dotyczący głowy i mięśni karku, a wyobraźcie sobie jakie przeciążenia musi wytrzymywać nasz kręgosłup, jeśli nie dbamy o właściwą pozycję naszego ciała.

W problemach bólowych głowy, karku, barków i pleców cuda może zdziałać odpowiedni masaż. Użycie właściwych technik i sprawnie wykonany masaż mogą nam przynieść ulgę w wielu dolegliwościach.

Masaż wykonujemy m.in. w celu:

– poprawy kondycji,

– odstresowania i rozluźnienia ciała i umysłu,

– rekonwalescencji i in.

Wskazaniami do masażu są również nerwice czy otyłość. Wybrane wskazania można podzielić wg. układów organizmu człowieka. Przykładowo: w schorzeniach narządów ruchu masaż wskazany jest w stanach pourazowych, zmianach narządu z przeciążenia (w stanach pooperacyjnych narządów ruchu) oraz w różnych chorobach kości i stawów.  W przypadku skóry, masaż zaleca się w zaburzeniach odżywczych, w chorobach naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także w celach kosmetycznych.

W schorzeniach układu krążenia wskazania obejmują stany obniżonego ciśnienia krwi, choroby obwodowych naczyń krwionośnych, niewydolność krążenia. Również dla układu mięśniowego masaż ma ogromne znaczenie. Stosuje się przede wszystkim w celu rozluźnienia napięcia mięśniowego.  Wskazany jest także w celu zapobiegania i leczenia zaników mięśniowych.  Wskazania do masażu przy chorobach układu nerwowego to: porażenia, niedowłady pochodzenia neurogennego, przewlekłe zapalenie nerwów, nerwobóle, zapalenie splotów nerwowych i in.

Wymienione wyżej wskazania do masażu dotyczą masażu klasycznego. Należy jednak pamiętać, że istnieją choroby i schorzenia, w których nie można wykonywać nie tylko masażu klasycznego, ale żadnego innego.

Do głównych przeciwwskazań do wykonywania masażu należą choroby przebiegające z wysoką gorączką – powyżej  38°C. Masaż zwiększając krążenie krwi i pobudzając pracę mięśni może wpłynąć na wzrost temperatury. Do pozostałych przeciwwskazań należą: krwotoki lub możliwość ich wystąpienia, stany zapalne, przerwanie ciągłości skóry w miejscu masażu, wczesny okres po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach. Z masażu należy także zrezygnować w przypadku zmian dermatologicznych w miejscu masażu, przy niewyrównanych wadach serca, chorobach zakaźnych i tętniakach.

W niektórych stanach chorobowych zaleca się stosowanie masażu leczniczego – masażu segmentarnego. Oddziałuje on głębiej niż masaż klasyczny czy relaksacyjny, dlatego szybciej uzyskujemy pożądany efekt.  Przeciwwskazania do tego rodzaju masażu pokrywają się z przeciwwskazaniami do masażu klasycznego. Wskazaniami do tego typu masażu, oprócz wyżej wymienionych, są  choroby zwyrodnieniowe stawów i więzadeł kręgosłupa, zaburzenia odżywcze kości, przykurcze stawowe, RZS, zaburzenia funkcji tkanki łącznej, zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także choroby układu krążenia takie jak:

stwardnienie tętnic obwodowych, przewlekłe stany zapalne mięśnia sercowego, czynnościowe zaburzenia pracy serca, stwardnienie tętnic w cukrzycy, żylaki (powyżej miejsc występowania).

W związku z tym, że masaż leczniczy ma działanie głębsze niż klasyczny, stosuje się go również w chorobach narządów wewnętrznych (czynnościowe zaburzenia i przewlekłe choroby narządów wewnętrznych, zaburzenia czynności wydzielniczej narządów wewnętrznych itd.).

Podsumowując: masaż nie musi być tylko i wyłącznie sposobem na relaks i odprężenie. W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w ciągłym stresie, jest on również niesamowicie pomocny, dlatego warto się czasem zatrzymać i zafundować sobie dużą dawkę odprężenia jakim może być masaż. Pamiętajmy jednak, że ma on większe znaczenie i odpowiednio stosowany wpływa na nasze zdrowie.

UDOSTĘPNIJ