Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta?

W ostatnich latach coraz więcej osób zaczęło zwracać większą uwagą na to, co je, kiedy i w jakich ilościach. Bardzo nas to cieszy ponieważ świadczy to o tym, że coraz świadomiej podchodzimy do odżywiania zdając sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na nasze zdrowe ma właściwa, zdrowa dieta.

Prawidłowa dieta i zdrowy styl życia pozwalają uniknąć wielu chorób, zapewniają witalność, energię i atrakcyjny wygląd.  Zdrowie odżywanie połączone z regularną aktywnością fizyczną potrafi dokonać prawdziwych cudów. Nie bez przyczyny mówi się, że osoby odżywiające się prawidłowo i uprawiające sport, czują się nawet o kilkanaście lat młodziej od swoich rówieśników. Dodatkowo często też wyglądają o wiele młodziej od nich.

Prawidłowo skomponowana dieta powinna dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w odpowiednich ilościach, bez wykluczania grup produktów. Nie istnieje żaden pojedynczy produkt spożywczy, który zawierałby wszystkie pożądane składniki odżywcze w odpowiednich i właściwych dla organizmu ilościach i proporcjach, a co za tym idzie, tylko łączenie i wykorzystywanie wielu różnych produktów pozwala na zbilansowanie diety.

Jeśli chcesz się cieszyć zdrowiem i dobrą sylwetką przestrzegaj kilku prostych zasad:

 • W ciągu dnia spożywaj 4-5 posiłków z zachowaniem przerw nie dłuższych niż 3 – 4 godziny. Jedząc w ten sposób zapewnisz sobie mnóstwo energii przez cały dzień, uchronisz się przed napadami głodu i ciągłym zmęczeniem.
 • Każdy dzień rozpoczynaj od sycącego, zdrowego śniadania, a kończ lekką kolacją spożytą najpóźniej 2 godziny przed snem.
 • Codziennie wypijaj minimum 1,5 litra wody. Unikaj kolorowych, gazowanych i słodzonych napojów – to nie tylko mnóstwo kalorii, ale i szereg sztucznych dodatków chemicznych, takich jak barwniki i substancje konserwujące.
 • Wzbogać swoją dietę w różnorodne produkty. Postaraj się, aby w Twoim dziennym jadłospisie znalazły się artykuły zakwalifikowane do wszystkich grup produktów spożywczych.
 • Eliminuj z diety niezdrowe przekąski (słodycze, chipsy) i zastępuj je zdrowszymi odpowiednikami (orzechy, ziarna słonecznika, suszone owoce itp.).
 • Ograniczaj spożycie soli na rzecz innych przypraw: pieprzu, curry czy kurkumy, ziół.
 • Wyklucz z diety lub ogranicz do minimum biały cukier, nie dosładzaj kawy czy herbaty, w przepisach na słodkości zredukuj ilość cukru do minimum lub użyj jego zdrowszych zamienników.
 • Unikaj tłustych gatunków mięs. Wybieraj cielęcinę, mięsa z drobiu czy królika. Źródłem zdrowych tłuszczy powinny być ryby morskie oraz oleje roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany itp.).
 • Wzbogać dietę w produkty bogate w błonnik – zboża, otręby, kasze, pełnoziarniste pieczywo.
 • Ogranicz smażenie potraw na rzecz pieczenia czy duszenia na parze.
 • Pamiętaj o aktywności fizycznej!

Prawidłowa dieta wiąże się także z konkretnym sposobem jedzenia, który polega na wolnym i dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa. Taki sposób sprawia, że pokarm jest łatwostrawny, a do tego organizm szybciej osiąga uczucie sytości.

Zdrowe odżywianie to głównie dania przygotowywane w domu – bez dodatku tłuszczu, niepotrzebnych cukrów prostych, barwników, aromatów i konserwantów.

Co można zyskać dzięki poprawie nawyków żywieniowych? Przede wszystkim to, co najważniejsze, czyli zdrowie. Poza tym zdrowa dieta to gwarancja atrakcyjnego wyglądu, mnóstwa energii na co dzień a także ładnej skóry i włosów.

Jeśli masz jakieś pytania napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

UDOSTĘPNIJ