Masaż sportowy – dla kogo?

Masaż sportowy – dla kogo?

Masaż sportowy – pod tym pojęciem kryje się kilka technik, stosowanych u sportowców, jednak z dobrodziejstw masażu sportowego coraz częściej korzystają również amatorzy. Ten rodzaj masażu nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla  zawodowców. Nawet jeśli trenujesz amatorsko, masaż sportowy przyniesie Ci ulgę po intensywnych treningach.

Czym się różni masaż sportowy od klasycznego?

Masaż sportowy zazwyczaj wykonujemy na mięśniach, które najintensywniej pracowały podczas wysiłku. Różni się on od masażu klasycznego głównie intensywnością,  ponieważ wykonywany jest z użyciem większej siły i energii.  Stosuje się w nim, w dużej mierze, techniki pobudzające. Dlatego też masażu sportowego nie wykonuje się z zamiarem relaksacji – bywa on bolesny i  czasami wręcz nieprzyjemny, jednak należy pamiętać, że jego celem nie jest wprowadzenie masowanej osoby w stan wyciszenia czy odstresowania, jest on częścią programu treningowego. Masaż sportowy działa podobnie jak masaż izometryczny – przywraca mięśniom siłę i odpowiednią masę, pomaga je zregenerować, poprawia krążenie limfy, dotlenia skórę.

Masaż sportowy można stosować nawet po każdym treningu. Zalecany jest osobom aktywnym fizycznie lub chcącym rozpocząć przygodę ze sportem. 

Masaż klasyczny natomiast, w odróżnieniu od masażu sportowego, wykonuje się adekwatnie do aktualnego stanu zdrowia osoby masowanej, uwzględniając przy tym wiek, masę ciała i przebyte choroby pacjenta. W połączeniu z technikami leczniczymi stosowany jest jako masaż na zniwelowanie bólów kostno-stawowych, bólów mięśni, ścięgien i więzadeł oraz różnego rodzaju urazów i jednostek chorobowych. Pełni rolę przygotowawczą do aktywności fizycznej i do masażu sportowego, poprawia stan zdrowia i zwiększa odporność organizmu.

Masaż klasyczny, regeneracyjny, również jest wskazany dla osób aktywnych fizycznie. Dlatego, że podczas różnych aktywności pracuje całe nasze ciało. Nawet jeśli „przecież tylko biegamy”, to oprócz mięśni nóg, pracują także mięśnie klatki piersiowej, brzucha oraz karku – i właśnie te okolice również należy poddać masażowi.

Poza dłuższym masażem klasycznym, osobom regularnie trenującym zaleca się również różne formy automasażu, np. z wykorzystaniem rollera.

Kiedy i po co?

Do głównych korzyści masażu zaliczamy rozluźnienie tkanek miękkich, takich jak: mięśnie, przyczepy i więzadła. Wskazany jest zarówno przed treningiem czy zawodami, jak i po wysiłku.

Przed zawodami masaż traktujemy jako formę przygotowania, dzięki niemu poprawia się ukrwienie, utlenienie i odżywienie poszczególnych elementów układu ruchu (co wpływa na zwiększenie możliwości organizmu).

Po treningu masaż sportowy stosowany jest po to, aby zrelaksować ciało i mięśnie, zregenerować siły i zwiększyć przepływ krwi w organizmie, zmniejszając jednocześnie napięcie tkanek.

Rodzaje masażu sportowego:

 • masaż kondycyjny – tzw. podtrzymujący. Jego celem jest utrzymanie formy i kondycji w okresie wolnym od zawodów. Głównym zadaniem tego rodzaju masażu jest utrzymanie odpowiedniej elastyczności mięśni,
 • masaż przedstartowy – wykonywany pomiędzy ostatnim treningiem, a zawodami. Ma na celu wzmocnienie i rozluźnienie mięśni, jego celem jest uzyskanie maksymalnych możliwości sportowca,
 • masaż przedwysiłkowy/startowy – jest uzupełnieniem rozgrzewki. Jest przeważnie energiczny, a jego celem jest przygotowanie organizmu do większego wysiłku fizycznego i wydobycie  z zawodnika dodatkowych procent możliwości, które mogą wpłynąć na  osiągnięcie lepszego wyniku,
 • masaż międzywysiłkowy – jest krótki (15 minut), stosowany w przerwie zawodów, po to aby utrzymać rozgrzane mięśnie. Największy nacisk w tym przypadku kładzie się na mięśnie, które nie miały wielkiego udziału w wysiłku,
 • masaż powysiłkowy – wykonywany po treningu lub zawodach. Wpływa na regenerację tkanek miękkich i redukuje nadmierne napięcie mięśniowe. Podczas długotrwałego treningu w układzie ruchu zachodzi wiele procesów, które zaburzają odżywienie tkanek i ich dotlenienie – można skutecznie zniwelować właśnie poprzez masaż powysiłkowy. Użycie masażu w powysiłkowej bolesności mięśni wpływa także na szybszą regenerację mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Po treningu wytrzymałościowym masaż wykonuje się zazwyczaj po odpoczynku trwającym 1,5 – 2 godziny, a po treningu siłowym po około 3 godzinach od zakończenia ćwiczeń.

Korzyści wynikające z masażu sportowego:

 • rozluźnienie, zwiększenie zakresu ruchów i elastyczności mięśni,
 • poprawa krążenia krwi i chłonki, wzrost temperatury masowanej okolicy,
 • zniwelowanie zmęczenia (mięśni i całego organizmu) i wyeliminowanie objawów przetrenowania,
 • lepsze dotlenienie i poprawa metabolizmu tkanek, szybsza wymiana substancji odżywczych między krwią, a komórkami,
 • szybszy powrót do formy po kontuzji,
 • skrócenie czasu regeneracji pomiędzy treningami. Oczyszczanie organizmu z toksyn i przywrócenie mięśni do wykorzystania pełnych możliwości,
 • poprawa pracy układu nerwowego,
 • zapobieganie urazom i leczenie kontuzji.

 

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie Ci pomogą.
UDOSTĘPNIJ