Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym?

Kult szczupłej sylwetki trwa nadal i wciąż przybiera na sile. Coraz chętniej i częściej odwiedzamy kluby fitness i siłownie licząc na to, że wreszcie uda nam się spełnić marzenia o dobrze ukształtowanym, zdrowym ciele. Kobiety najczęściej chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, a mężczyźni, liczą na zbudowanie masy mięśniowej i zyskanie imponującej muskulatury. Niestety, dbanie o swoją sylwetkę wcale nie jest takim łatwym procesem i wiele osób szybko się poddaje.

Aktywność fizyczna zdecydowanie sprzyja utracie tkanki tłuszczowej i utrzymuje naszą masę ciała na stałym poziomie, jednak wymaga ona właściwego przygotowania, samodyscypliny i motywacji. Co jeśli nasza ciężka praca na siłowni nie przynosi oczekiwanych efektów, mimo iż wydaje nam się, że wszystko robimy dobrze? Może warto zastanowić się nad kimś, kto pomoże nam osiągnąć i da wskazówki jak utrzymać idealną sylwetką.

Czasy gdy trenerzy personalni towarzyszyli głównie celebrytom zdecydowanie minęły. Teraz praktycznie w każdym klubie fitness widzimy mnóstwo osób korzystających z indywidualnych treningów. Czy trening personalny to rzeczywiście taka korzysta opcja?

Jeżeli zależy Ci na szybkim i trwałym efekcie – to zdecydowanie tak. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest utrata kilogramów, budowa masy mięśniowej, poprawa kondycji czy wymodelowanie konkretnych partii mięśniowych. Jeśli chcesz wrócić do formy sprzed kontuzji, masz za kilka tygodni ślub lub po prostu chcesz korzystnie prezentować się na plaży, warto rozważyć pomoc trenera personalnego.

Co to jest trening personalny?

Jest to trening, podczas którego trener pracuje tylko z jedną osobą, całkowicie skupiając na niej swoją uwagę. Trener nie tylko ustala plan treningu, tak abyś mógł jak najszybciej osiągnąć swój cel, ale przede wszystkim dba o Twoje bezpieczeństwo i poprawną technikę.

Kim jest trener personalny?

To osoba, która zajmuje się układaniem indywidualnego zestawu ćwiczeń, w zależności od celu jaki chcesz osiągnąć. Trener dba o to, aby ćwiczenia były na tyle intensywne, aby przynosiły w krótkim czasie określone efekty, ale również o to, aby ich wykonywanie nie sprawiało problemu. Współpracując z trenerem personalnym, mamy pewność co do jakości i efektywności naszych treningów. Mamy gwarancję, że cała jego uwaga skupiona jest na nas i naszych ćwiczeniach.

Każda osoba decyduje się na treningi z danego powodu. Cel determinuje kształt i zestaw ćwiczeń. Dobry trener bierze pod uwagę nie tylko kondycję, ale także budowę ciała, predyspozycje i potrzeby danej osoby. W tym właśnie celu na pierwszej wizycie na pewno przeprowadzi wywiad zdrowotny – aby upewnić się czy przy twojej masie ciała, kondycji, wieku, typie sylwetki i nawykach konkretne ćwiczenia będą korzystne i skuteczne. Uwzględni wady postawy, nadwagę czy alergię – wszystko w trosce o Twoje zdrowie. W ten sposób jest w stanie dopasować plan treningowy idealnie do konkretnego ćwiczącego.

Trener osobisty jest także naszym motywatorem, zapewnia wsparcie i opiekę na każdym etapie treningów. Jego zadaniem jest motywacja do działania, gdy jego podopieczny daje za wygraną. Dodaje siły, aby przejść przez cały system zmian, które wspólnie zaplanowaliście. Dobry trener stanie się nie tylko instruktorem, ale też coachem i przewodnikiem, zajmie się zarówno psychiką, jak i ciałem. Zapewni wsparcie w trudnych momentach, gdy zaczniesz tracić motywację. Rozmowa podczas treningu może zdziałać cuda. W dobrym humorze nawet nie zauważysz, kiedy skończy się czas przeznaczony na trening – po prostu pracujesz efektywniej.

Indywidualne zajęcia z trenerem personalnym są najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia rezultatów, które wcześniej mogły być tylko marzeniem. Dzięki niemu unikniemy mitów na temat samodzielnego ustalania planu treningowego, niepotrzebnych i źle skomponowanych ćwiczeń czy nieprawidłowego odżywiania, które nie przynosi efektów. Poza tym, nic tak nie motywuje jak praca we dwoje.

W odróżnieniu od ćwiczeń grupowych, gdzie poziom zawsze jest uśredniony, zajęcia z trenerem personalnym są dostosowane tylko do Ciebie: do Twojego planu i rytmu. Żadna inna osoba nie będzie miała wpływu na Twoje tempo.

W również jest bardzo ważne – z czasem między Tobą, a Twoim trenerem wytworzy się więź oparta na zaufaniu – to zdecydowanie bezcenne. Kiedy instruktor Cię pozna, będzie wiedział, kiedy Twoje możliwości są najwyższe i może podnieść poprzeczkę, a gdy masz zły dzień, da Ci odpocząć. Dzięki temu unikniesz przetrenowania, o które łatwo kiedy trenujesz samodzielnie i nie zniechęcisz się do dalszych treningów.

Podsumowując – Co nam daje osobisty trener?

  • Dostosuje plan treningu do celu i możliwości danej osoby, zaproponuje najbardziej przydatny i efektywny rodzaj aktywności fizycznej.
  • Ułoży specjalny, indywidualnie dopasowany zestaw ćwiczeń i określi ile czasu potrzebujemy na osiągnięcie naszego celu.
  • Przygotuje plan treningowy w taki sposób, abyśmy mogli uniknąć monotonii i ewentualnej frustracji. Bez straty czasu na powielanie nieefektywnych schematów czy wykonywanie ćwiczeń, które nie przynoszących efektów, bądź nawet szkodzą.
  • Odpowiednio dobierze rodzaj i kolejność przyrządów, obciążenie oraz liczbę serii i powtórzeń.
  • Będzie czuwał nad poprawnością, skutecznością i bezpieczeństwem wykonywanych ćwiczeń i w razie potrzeby wyeliminuje błędy. Trener personalny skupiając całą swoją uwagę na trenującym, wychwyci i poprawi wszelkie błędy w technice.
  • Skutecznie zmotywuje do wysiłku i nie pozwoli się poddać.
  • Udowodni, że trening może być przyjemną formą spędzania wolnego czasu.
  • Pomoże maksymalnie wykorzystać każdą minutę treningu.
  • Z trenerem personalnym osiągniesz świetne efekty w krótkim czasie.
  • Współpraca z trenerem nie ma ograniczeń co do wieku, płci czy poziomu wytrenowania.

Bez względu na to jak i gdzie szukamy trenera – musi on posiadać odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie.

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Specjaliści SAMtrening chętnie Ci pomogą.
UDOSTĘPNIJ