Woda mineralna czy źródlana? Jaką wybrać?
Woda – wiadomo temat rzeka. W sklepach mamy tyle wód do wyboru, że można się pogubić. Zastanawialiście się kiedyś czym się różni woda mineralna od źródlanej? Już wyjaśniamy.
Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami wody jest zawartość składników mineralnych:
Woda źródlana – charakteryzuje się małą ilością składników mineralnych – od 150 do 500 mg/l.
Woda mineralna – kojarzona jest z większą zawartością składników mineralnych, ale zawartość ta jest zmienna. W tym wypadku musimy uwzględnić dodatkowe kryterium, którym jest stopień mineralizacji:
– wody niskozmineralizowane, charakteryzujące się zawartością składników mineralnych poniżej 500 mg/l,
– wody średniozmineralizowane, w których zawartość składników mineralnych wynosi od 500 do 1500 mg/l,
– wody wysokozmineralizowane, o zawartości składników mineralnych powyżej 1500 mg/l.
W przypadku wody mineralnej to właśnie większa zawartość składników mineralnych nadaje jej wyrazisty smak.
Która woda jest więc lepsza?
– Rodzaj wybieranej przez nas wody powinien być dostosowany indywidualnie do potrzeb danego dnia oraz stanu zdrowia. Sięganie po różne rodzaje wód może pomóc utrzymać odpowiedni stopień nawodnienia organizmu oraz uzupełnić niedoborowe składniki mineralne. Ze względu na różne przeznaczenia wody, nie powinniśmy na stałe przyzwyczajać tylko do jednego rodzaju, ale dostosować je do obecnie panujących warunków oraz stanu zdrowia:
– W obliczu wysokich temperatur, ciężkiej pracy fizycznej lub dużej aktywności, wydalamy z siebie zwiększone ilości potu, z którym oprócz wody tracimy także składniki mineralne. W takie dni polecanym rodzajem wody będzie woda wysokozmineralizowana – aby uzupełnić utracone składniki.
– Osobom o umiarkowanej aktywności fizycznej wystarczy natomiast woda o niskim lub średnim stopniu mineralizacji.
PODSUMOWUJĄC:
Wysokozmineralizowane wody mają za zadanie przede wszystkim wspomóc zaopatrzenie organizmu w dane minerały (istotne jest więc w jakie – bo każda woda się różni składem). Może mieć właściwości lecznicze oraz profilaktyczne ale powinny być stosowane w mniejszych ilościach. Standardową dietę najlepiej uzupełniać wodą o niższym stopniu mineralizacji albo wodą źródlaną.
Wiecie już, która woda jest dla Was najlepsza? Jeśli nie – napiszcie do nas – dietetycy SAMtrening chętnie Wam doradzą!